Poradniki

 • 1. Ostrzenie piły łańcuchowej

  Czy twoja piła łańcuchowa nie wcina się w drewno, a cięcie wymaga dociskania pilarki? Czy w czasie cięcia zamiast grubych wyrzucane są drobne wióry? Czy pojawia się dym w rzazie? A czy cięcie przebiega tylko w jednym kierunku? A może piła łańcuchowa „terkocze” i „podskakuje” podczas cięcia? Bez obaw - nawet najlepsza piła łańcuchowa z czasem się tępi. To najwyższy czas, by naostrzyć piłę!

  Zanim jednak do tego dojdzie, należy dokładnie wyczyścić piłę łańcuchową, jednocześnie dobrze ją obejrzeć w celu zauważenia śladów uszkodzeń. Przykładowo możesz ją wyczyścić rozpuszczalnikiem do żywic STIHL – dostępnym w naszym sklepie. Pamiętaj – zniszczone, uszkodzone bądź zużyte części trzeba niezwłocznie wymienić.

  Przystępując do ostrzenia piły łańcuchowej należy ją jak najmocniej napiąć, ponieważ zapobiegnie to ewentualnemu przechylaniu się zębów tnących i ułatwi stabilne utrzymanie prawidłowego kąta. Teraz pora odszukać najkrótszy ząb tnący, od którego rozpoczynamy ostrzenie. Zaznacz go - najlepiej mazakiem, bo taką długość będą musiały mieć wszystkie pozostałe zęby tnące na pile łańcuchowej. Piłowanie pilnikiem zaczynamy właśnie od tego zęba, który jest jednocześnie zębem odniesienia. Jak dobrać pilnik? Nic prostszego – odczytaj oznaczenie podziałki po wewnętrznej stronie ogranicznika zagłębiania, a następnie sprawdź wartość podziałki w tabeli podanej od producenta, bowiem do każdej z tych wartości dobrana jest optymalna średnica pilnika okrągłego. Teraz chwyć pilnik jedną ręką za uchwyt, a drugą przeciągaj pilnik do przodu po zębie tnącym. Rozpoczynaj od zęba odniesienia i przykładaj pilnik w taki sposób, aby pod siłą nacisku dało się go przeprowadzić od wewnątrz do zewnętrz po tymże zębie. Piłę łańcuchową ostrz zawsze pod kątem 90˚ do prowadnicy, prowadząc pilnik w taki sposób, aby jego ¼ średnicy wystawała ponad górną połać zęba.

  Jak sprawdzić wynik ostrzenia? Kiedy ząb piły łańcuchowej jest dobrze naostrzony? Przyjrzyj się krawędzi tnącej – jeśli wydać na niej refleksy świetlne – ząb tnący nie jest jeszcze ostry. Gdy finalnie znikną wszystkie refleksy świetlne można uznać, że ząb tnący naszej piły został naostrzony. Teraz naostrz wszystkie zęby tnące (po obu stronach) na taką samą długość – spiłuj wszystkie zęby tnące na długość zęba odniesienia.

  Najważniejsze: salon STIHL w Krakowie wykonuje usługę naostrzenia pił łańcuchowych. Doradzimy i chętnie odpowiemy na pytania – zapraszamy!

 • 2. Kosy spalinowe STIHL

  Kosa spalinowa jest doskonałym uzupełnieniem standardowych kosiarek trawnikowych szczególnie dla właścicieli prywatnych posesji. Poręczne kosy mechaniczne STIHL są idealne do pielęgnacji zieleni. Przykładowo używa się ich do sprawnego koszenia mniejszych powierzchni czy do wymagających dużej precyzji i dokładności korekt, których dokonuje się po pracy kosiarką tradycyjną. Jedną z ich zalet jest duży zasięg pracy, bowiem nie jest ograniczony żadnym kablem sieciowym.

  Po prostu włącz i pracuj – to motto nowych, mocnych kos spalinowych STIHL. Modele są lekkie i dostępne z uchwytem obwiedniowym lub oburęcznym. Wszystkie urządzenia wyposażone są w komfortowy system STIHL ErgoStart, który ułatwia rozruch i umożliwia lekkie i płynne uruchamianie urządzenia. System tankowania z praktycznym korkiem zbiornika ułatwia otwieranie i zamykanie specjalnego korka bez wysiłku i dodatkowych narzędzi. Ergonomiczny uchwyt zestawiony z pasem barkowym umożliwia wykonywanie spokojnych i równomiernych ruchów podczas koszenia, a jednocześnie nie obciąża kończyn dolnych użytkownika. Elementy obsługi kosy spalinowej, które sterują pracą silnika zostały umieszczone w wielofunkcyjnym uchwycie. Obsługa jest zatem wygodna, bo ułatwiona – wystarczy nacisnąć kciukiem, nie odrywając dłoni od uchwytu.

  Dzięki wymienionych powyżej, licznym, nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, eksploatacja i konserwacja urządzeń nie jest trudna, wręcz nieskomplikowana – to najlepsze przesłanki do przyjemnej pracy. Pamiętaj: jakość STIHL znaczy: precyzja detali.

  Informacji dotyczącej pełnej oferty można zaczerpnąć z katalogu produktów STIHL lub dowiedzieć się u Autoryzowanych Dealerów – zapraszamy do salonu w Krakowie!

 • 3. Kosy elektryczne STIHL

  Kosy elektryczne STIHL to ukłon dla operatorów zmagających się z koszeniem małych powierzchni. Przeznaczone są do wykaszania drobnych miejsc przy krawędziach trawnika oraz do wszelkich prac związanych z koszeniem wokół domu. Jest doskonała do prac wykończeniowych wokół drzew, ścieżek i schodów w prywatnym ogrodzie. Ich ciche silniki są oczywistą zachętą do korzystania na prywatnych terenach i posesjach, gdzie hałas jest niewątpliwie zjawiskiem niepożądanym.

  W celu rozpoczęcia pracy wystarczy podłączyć przewód do gniazdka sieciowego. Do korzystania z podkaszarek i kos elektrycznych STIHL zachęcają: uchwyt przewodu sieciowego (zabezpieczający przewód przed przypadkowym odłączaniem), uchwyt obwiedniowy (zapewniający łatwe i precyzyjne prowadzenie, bowiem reguluje się go indywidualnie do wzrostu użytkownika), zderzak dystansowy (chroniący drzewa, krzewy oraz rośliny przed uszkodzeniem przez żyłkę tnącą) oraz przyjemny w dotyku miękki uchwyt (absorbujący część drgań i tłumiący wibracje). Ta ergonomiczna konstrukcja oraz opisane powyżej praktyczne elementy wyposażenia zapewniają operatorom komfortowe i wydajne koszenie. Silniki tych urządzeń przekonują natomiast optymalną mocą i są przy tym bardzo ciche.

  STIHL oferuje odpowiednie urządzenie do każdego zadania, związanego z pielęgnacją zieleni. Informacji dotyczącej pełnej oferty można zaczerpnąć z katalogu produktów STIHL lub dowiedzieć się u Autoryzowanych Dealerów – zapraszamy do salonu w Krakowie!

 • 4. Narzędzia tnące STIHL

  STIHL obok bogatego asortymentu kos mechanicznych oferuje również wiele narzędzi tnących. Wybór odpowiedniego narzędzia tnącego ma decydujący wpływ na efekty koszenia. Oferta tych produktów jest tak szeroka, że każdy użytkownik znajdzie narzędzie najlepiej dostosowane do jego potrzeb. Bez względu na to, czy chodzi o nadanie ogrodowi ostatniego szlifu, czy o usunięcie wysokiej trawy i zarośli czy precyzyjne podkaszanie i wykaszanie wysokiej trawy, bujnych odrostów, zdrewniałych krzaków czy uciążliwych chaszczy - w asortymencie naszego sklepu znajdziecie Państwo zawsze narzędzie tnące STIHL odpowiednie do prac związanych z pielęgnacją zieleni. Wśród nich wymienić można:

  głowice żyłkowe – służą do wykaszania zieleni wzdłuż murów, płotów i innych krawędzi

  głowice tnące – skierowane dla użytkowników zmagających się z wykaszaniem zieleni w trudno dostępnych miejscach na powierzchni o średniej wielkości,

  tarcze tnące – odpowiednie do koszenia twardej trawy i pracy na dużych powierzchniach,

  trójzęby – prześwietlają gęsto rosnącą zieleń oraz usuwają krzewy, bujne odrosty i chaszcze.

  Do produkcji wymienionych powyżej narzędzi firma STIHL używa wyłącznie materiałów najwyższej jakości oraz stosuje najnowocześniejsze metody produkcji. Co więcej – gotowe produkty naszej marki podlegają szczegółowym kontrolom jakości, które dają gwarancję doskonałej współpracy kosy z narzędziem tnącym.

  Zapraszamy do Autoryzowanego Dealera w Krakowie w celu nabywania najlepszych narzędzi tnących.

 • 5. Rozdrabniacze ogrodowe VIKING

  Po pierwsze: rozdrabniacze ogrodowe umożliwiają utrzymanie porządku w ogrodzie. Po drugie: pozwalają na duże oszczędności. Po trzecie: są ciche. Po czwarte: są przyjazne dla środowiska. Słowem: podczas wieloletniego użytkowania rozdrabniacza niewątpliwie docenią Państwo jego korzystne oddziaływanie na ogród, portfel i środowisko.

  Rozdrabniacze ogrodowe, które oferuje nasza firma to praktyczni pomocnicy ogrodowi do redukcji objętości materiałów organicznych, do wytwarzania materiału do ściółkowania lub przygotowywania składników przeznaczonych do kompostowania. Tym samym pozwalają na uzyskanie wolnego miejsca przez usuwanie rozłożystych gałęzi drzew i krzewów oraz odpadów roślinnych, które gromadzą się każdego roku. Dzięki zmniejszeniu objętości tychże odpadów możliwe jest ich łatwe i wygodne utylizowanie, ściółkowanie lub

  Może nasunąć się pytanie: co właściwie można rozdrabniać? Otóż rozdrabniacz ogrodowy VIKING jest w stanie przerobić niemal każdy ścięty materiał i odpad ogrodowy. Materiały roślinne można podzielić na twarde (w których skład wchodzą gałęzie, gałązki czy ścinki żywopłotu) oraz miękkie (tutaj zalicza się ścięte kwiaty, resztki warzyw, owoców a także liście). Z tych rozdrobnionych materiałów powstaje wartościowy i naturalny nawóz, stanowiący cenną ochronę gleby, co zapewnia oszczędność na zakupach nawozów

  Podsumowując: jeśli chcemy, by nasz ogród był piękny przez długi czas i nawożony naturalnym nawozem, to powinniśmy zaopatrzyć się w rozdrabniacz ogrodowy, bowiem jego stosowanie jest niezbędne w całym sezonie ogrodniczym.

  Warto zauważyć, że już po pierwszym zastosowaniu można się przekonać jak ciche są rozdrabniacze ogrodowe najnowszej generacji dostępne w naszym sklepie. Z pewnością zapewni to dobre relacje z sąsiadami, które nie będą zakłócane pracą rozdrabniacza.

  Jak przy każdej dobrej inwestycji, tak również w przypadku rozdrabniacza ogrodowego obowiązuje zasada, że zalety i korzyści powinny przekraczać koszty zakupu. Bez wątpienia jest to domena oferowanego przez nas rozdrabniacza ogrodowego. Będzie on służył w ogrodzie przez wiele sezonów, wprowadzi porządek oraz dostarczy materiału do wytwarzania nawozu naturalnego. To długotrwała korzyść i długotrwały zysk.